História Toru

Základný princíp spoločnosti Tor, inak povedané aj “smerovanie cibúľ”, bol vyvinutý v polovici deväťdesiatych rokov zamestnancami amerického námorného výskumného laboratória, matematikom Paulom Syversonom a počítačovými vedcami Michaelom G. Reedom a Davidom Goldschlagom s cieľom chrániť americkú spravodajskú službu online. Vedenie Toru (cibule) bolo v roku 1997 ďalej rozvíjané spoločnosťou DARPA.

Alpha verzia Toru vyvinutá spoločnosťou Syverson a počítačovými vedcami Rogerom Dingledineom a Nickom Mathewsonom a neskôr nazvaná Projekt  “The Onion Routing project”, alebo projekt Tor, sa začal 20. septembra 2002. Prvé verejné vydanie sa uskutočnilo o rok neskôr. 13. augusta 2004 Syverson, Dingledine a Mathewson predstavili na trinástom sympóziu USENIX Security “Tor: cibuľový smerovač druhej generácie”. V roku 2004 námorné výskumné laboratórium vydalo kód pre spoločnosť Tor za bezplatnú licenciu a Electronic Frontier Foundation (EFF) začala financovať spoločnosti Dingledine a Mathewson, aby pokračovali vo vývoji.

V decembri 2006 založili Dingledine, Mathewson  päť ďalších projektov, The Tor Project, neziskovej organizácie výskumu a vzdelávania založenej v meste Massachusetts, zodpovednej za udržiavanie spoločnosti Tor. EFF pôsobil ako fiškálny sponzor projektu The Tor Project vo svojich raných rokoch a prvými finančnými podporovateľmi projektu The Tor boli Medzinárodná rozhlasová agentúra USA, Internews, Human Rights Watch, Univerzita v Cambridge, Google a holandská spoločnosť Stichting NLnet. Od tohto obdobia väčšina zdrojov financovania pochádza od americkej vlády.

V novembri 2014 existovali špekulácie v dôsledku operácie Onymous, že bola zneužitá Torova slabosť. Zdroj BBC citoval “technický prielom”, ktorý umožňoval sledovanie fyzických umiestnení serverov. V novembri 2015 súdne doklady o tejto záležitosti okrem toho, že vyvolávajú vážne obavy z etiky v oblasti bezpečnostného výskumu a práva neprimeraného vyhľadávania zaručeného štvrtým dodatkom USA, môžu tiež prepojiť operáciu na presadzovanie práva s útokom na Tor v skoršom roku.

V decembri 2015 projekt The Tor oznámil, že najal Shari Steele za svojho nového výkonného riaditeľa. Steele predtým viedol Nadáciu Electronic Frontier Foundation už 15 rokov a v roku 2004 rozhodol, že EFF financuje skorý vývoj spoločnosti Tor. Jeden z jej kľúčových cieľov je urobiť Tor viac užívateľsky príjemným spôsobom, aby sa získal širší prístup k anonymnému prehliadaniu webových stránok. V júli 2016 rezignovala kompletná tabuľa projektu Tor a oznámila novú radu, ktorú tvorili Matt Blaze, Cindy Cohn, Gabriella Coleman, Linus Nordberg, Megan Price a Bruce Schneier.

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *